Keresés ebben a blogban

Téli vitaminok



lila-kaposzta
Lila káposzta
A lila káposzta vagy vörös káposzta lilás színét az „antocián” adja. Változatos étel féleségek készíthetők belőle, egészségre gyakorolt jótékony hatása pedig erőteljesebb, amint azt sokan gondolnák






A lila káposzta akár 6–8-szor is több C vitamint tartalmaz, mint a fehér káposzta.

   Az Amerikai Mezőgazdasági Kutató Szolgálat vizsgálatából kiderült, hogy a lila káposztában 36 különböző antocianin található, melyek táplálkozás kutatók szerint védelmet nyújtanak a legtöbb daganatos megbetegedéssel szemben. Emellett hozzájárulnak a jobb agy működéshez és a szív egészségét is védik. A kutatás során kiderült, hogy dupla olyan antioxidáns hatással védi a szervezetet, mint a C-vitamin.
   
A különböző csírákhoz hasonlóan, a lila káposzta csíra a szervezet számára valóságos vitamin bombaként szolgál.


Jótékony hatásai:
-segít kiüríteni az ízületekben felhalmozódott méreganyagokat
-gyulladás csökkentő hatású
-serkenti a máj működést
-a benne található enzimek meggátolják a rákos sejtek szaporodását
-zöld hályog esetében javítja a látást
-rendkívül magas vas tartalommal rendelkezik
-a bőr egészséges állapotát őrző U-vitamint tartalmaz
-vér alvadáshoz szükséges K-vitamin is megtalálható benne
-csökkenti a magas triglicerid-, és koleszterinszintet is.

Fogyasztása:

Nyersen fogyasztva, igazi gyógyszer az emésztés számára.

   Azok, akik gyomor problémákkal küzdenek, fogyasszanak minél több vörös káposztát, mivel segíti a bél működést, és tisztítja a beleket. A fogyókúrázóknak is ajánlott, fogyasztása hamar teltség érzetet okoz, és nagyon nagy a tápértéke. A vörös káposzta csírája  nagyon jó méregtelenítő, gyógyítja a gyomor fekélyt, tisztítja a vért, javítja a látást, javítja a vérkeringést, serkenti a máj működést, csökkenti a koleszterin-szintet. Továbbá gyulladás csökkentő és megakadályozza egy daganat növekedését.
 
A friss zöldség ugyanakkor az izmok egészségéért és az idegrendszer karbantartásáért is felelős. Összetevőinek köszönhetően, serkenti a központi idegrendszer sejtjeinek működését, a fitohormonokat, amelyek felgyorsítják a szervezet regenerálódási folyamatait, és küzd a fáradtság ellen is. Ajánlott, ha három hétig tartó káposzta kúrát tartasz úgy, hogy naponta, ebédkor és vacsoránál egy tányér (125 gramm) nyers káposzta salátát eszel. Ezáltal nemcsak a fenti jótékony hatásoknak örülhetsz, hanem segít a depressziós hangulat, a letörtség eloszlatásában is.
 
 
Forrás:http://tudnodkell.info 


  


 

Téli vitaminok_2.

A savanyú multivitamin

savanyu-kaposzta
Savanyú káposzta
  A savanyú káposzta fogyasztásának egészségügyi előnyei közé tartozik, hogy segíti az emésztést, fokozza a vér keringést, védi a szív egészségét, gyors energia forrást jelent, védi az immunrendszert, erősíti a csontokat, csökkenti a koleszterin szintet, megszünteti a gyulladásokat, megóvja a szemünk és bőrünk egészségét.

         Történelmi feljegyzések utalnak a származására már a Római Birodalom korából: akkor hozták Kínából Európába. Nagyon felkapottak voltak a pácolt és savanyított ételek, hiszen ezek az eljárások lehetővé tették, hogy hosszabb utakat is megtegyenek az élelmiszerrel, annak megromlása nélkül. Népszerűségét a mai napig megőrizte, igazi nemzetközi kedvenc: Európán kívül még Ázsiában és Amerikában is előszeretettel fogyasztják.

És most lássuk, mitől olyan egészséges ez az étel!

Tápértéktartalma:

          Nagy mennyiségben tartalmaz rostokat és jelentős mértékű az A-, C-, K- és B-vitaminok szintje is. Továbbá remek vas-, mangán-, réz-, nátrium-, magnézium- és kalcium forrás. Fogyasztásával mérsékelt mennyiségű proteint is juttatunk szervezetünkbe.

Vérkeringés:

         A magas vas tartalom különböző módokon is előnyös a szervezetünk számára: elsősorban hozzájárul a hatékony energia termeléshez, mivel növeli a testünk anyagcseréjét. 
       Ennek köszönhetően élénkül a vérkeringés, ebből kifolyólag pedig a szervek és sejtek oxigén ellátása nő meg rohamosan. 
         Ez a megnövekedett vér áramlás az egyre szaporodó vörösvértestek eredménye, aminek létrejöttéhez kulcs fontosságú tényező a vas.
        A magas a vas szint segít megelőzni a vér szegénység (más néven vas hiány) kialakulását, és így sok kellemetlen melléhatástól (mint a fejfájás, fáradtság) véd meg minket.

Emésztés:

        A már említett magas rost tartalomnak köszönhetően segíti a belek tisztítását, megszünteti a székrekedést, a puffadást, a görcsöket és a túlzott bélgáz képződést. Azzal, hogy szabályozza az emésztést és a kiválasztó rendszert, segíthet megakadályozni a gyomor fekély, de még a vastagbél rák kialakulását is.

Szív:

        A rostok nem csak az emésztés számára fontosak, a szív egészségéért is felelnek: képesek megkötni és eltávolítani a szervezetből a veszélyes koleszterint, ami az artériák és vérerek falához tapadhatna. Így kevesebb a vérbe jutó koleszterin mennyisége, ami csökkenti az ér elmeszesedés, szív infarktus és stroke kialakulásának esélyét.

Szem és bőr:

            Az A-vitamin és a karotin antioxidáns hatásának köszönhetően megköti az un. szabad gyököket, amelyek az egészséges sejtek mutációját idézhetnék elő. A szem védelmében harcol a szürke hályog kialakulása ellen, míg bőrünk egészséges és fiatal marad, hiszen lassítja a ráncok kialakulását.

Immunrendszer:

         Egy adag savanyú káposztával a napi C-vitamin szükségletünk 35%-át tudjuk fedezni, ami elengedhetetlen immunrendszerünk kielégítő működéséhez. 
      A C-vitamin serkenti a fehér vérsejt képződést, kulcs fontosságú szerepet játszik a sejtek regenerációjában és a kollagén termelésben is.

  A savanyú káposzta – a megannyi pozitív hatása mellett – nagyon magas nátrium tartalommal rendelkezik, ami veszélyes lehet kardiovaszkuláris és vese betegségek esetén. Ha ilyen típusú egészségügyi problémával küzd, feltétlenül beszéljen kezelő orvosával, hogy megállapítsák az Ön számára megfelelő, bevihető mennyiséget.

Forrás: Tudnodkell.info



 






A fekete retek a (tudományos név: Raphanus sativus var. niger) keresztes virágúak - Brasssicaceae - családjába tartozó növény. Európába Elő-Ázsiából jutott a Földközi tengeren át.

    A népi gyógyászat régóta ismeri emésztés serkentő, illetve méregtelenítő hatását.

Mire képes a fekete retek?

 Fogyasztó hatású, víz hajtó
           
             A fekete retek gumója mustárglikozidokat tartalmaz, mustár olaj nyerhető belőle, ami serkenti az emésztő nedvek termelését, a gyomor, illetve a belek mozgását.
Ebből adódóan támogatja az anyagcsere-folyamatokat. Segít helyreállítani a túlzott só fogyasztás következőében felborult víz háztartást.

               C-vitamin-bomba, köhögés elleni csodaszer


     A fekete retek magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, segít elkerülni a megfázásos betegségeket.
 Anti bakteriális hatásából adódóan kiváló természetes ellenszere lehet a köhögésnek, légúti fertőzéseknek.
 

Mit tartalmaz?

   A friss gyökér fontos hatóanyagai a mustár olaj-glikozidok és a C-vitamin, B1-, B2-vitamint, vasat, kalciumot, magnéziumot, foszfort és niacint tartalmaz.

  A fekete retek csípős íze azonnal elárulja, hogy e gumó igen gazdag mustár olajban, raphanol és raphinin nevű illóolajokban és bőven tartalmaz antioxidáns hatású vegyületeket is (aszkorbin sav, tokoferolok, karotinoidok és polifenolos komponensek).

  A retket nemcsak csípősségéért szeretik, nedve is régóta ismert gyógyszer. Minél több mustár olaj található benne, annál jobb az íze és egyben gyógyerejű is.

Ezen kívül a retek lé sokféle gyógyító hatással rendelkezik, többek között stabilizálja a vér nyomást, megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket, az ízületi gyulladást, és daganat ellenes hatása is ismert.
       

 Méregtelenítő, máj védő retek lé


     A fekete retek serkenti az epe termelést, támogatja a máj működését, vagyis gyorsítja a méreganyagok kiürülését a szervezetből.
  
  Reszeld le a retket, és préseld ki a levét zöldség préselővel. Néhány órára tedd hűtőbe az ily módon nyert retek levet - így elveszíti a csípősségét. Túlsúly, puffadás és epe panaszok esetén napi egy-két evőkanállal fogyassz belőle.


Retek mézzel: a torok gyógyítója

   Légúti panaszokra mézzel keverve használják. Két módszer is van a hatóanyag kinyerésére:
Egy nagyobb, szép retek gumót jól megmosunk, kés segítségével tölcsér formájú üreget vájjunk a közepébe úgy, hogy a levágott gyökér résznél apró rés maradjon.
 
          Bögrére vagy szélesebb pohárra állítjuk és mézet töltünk bele. A mézzel együtt lassan lecsordogáló lé az igazi orvosság. Több retket is megtölthetünk mézzel. A kicsurgott retkeket tovább is vájhatjuk, hogy friss felület legyen, amibe újra önthetünk mézet. Amikor már teljesen lecsordogált a méz a zöldségből, a keletkezett folyadékot igyuk meg.

       A félbevágott retek alján talpat vágunk, majd közepét kivájjuk és mézet töltünk bele. Fóliával alaposan becsomagoljuk és 24 órára a hűtőszekrénybe állítjuk. Ez alatt az idő alatt a méz átveszi a retek ízét és vitamin tartalmát, melyet az üregből fogyasszunk el. Ezután egy kicsit mélyíthetünk az üregen és újabb adag mézet tölthetünk bele.


Gyomorhurut és gyomor fekély esetén, továbbá epe utak elzáródása esetén ne fogyasszunk fekete retket!


  A fekete retek, csakúgy, mint tavaszi, piros héjú társa nagyon finom bármilyen szendvicshez beleszeletelve, de saláták összetevőjeként is felhasználhatjuk. Ha valakinek csípős lenne az íze, reszelje le és mossa át egy kicsit tiszta vízzel!

Nincsenek megjegyzések: